Zdrowa dieta nie tylko na odchudzanie

Zdrowa dieta wielu osobom kojarzy się wyłącznie z odchudzaniem. Trudno się dziwić – w naszej kulturze dieta nie jest kojarzona ze sposobem żywienia a bardziej chwilową głodówką czy też zmianą żywienia, która ma polegać na odstąpieniu od słodkości czy tłustych potraw w celu zredukowania fałdek na brzuchu lub cellulitu na pośladkach.

Takie podejście sprawia, że zapominamy jaki jest sens zdrowej diety, która powinna kojarzyć nam się ze zdrowym odżywianiem a nie chwilowym zrywem w celu osiągnięcia lepszego wyglądu, który przecież również trwa tylko chwilę(tyle samo co dieta!).

Dlaczego zdrowa dieta jest tak ważna

To co jemy ma ogromny wpływ na naszą figurę, samopoczucie i zdrowie. Zła dieta to stałe podtruwanie organizmu, która w późniejszym czasie kończy się większymi lub mniejszymi problemami ze zdrowiem. Z pozoru błahe dolegliwości takie jak:

 • nadmierne zmęczenie,
 • zaparcia lub biegunki,
 • problemy skórne,
 • problemy żołądkowe,
 • słaby sen.

To wszystko może mieć swoje podłoże w złej diecie. Nadciśnienie, cukrzyca czy problemy z krążeniem nie pojawiają się od razu – rozwijają się w ukryciu przez wiele lat, tak samo jak wiele groźnych nowotworów takich jak rak trzustki czy jelita grubego. Po czasie okazuje się, że jest zbyt późno na zmiany – wtedy potrzeba leczenia, sama zmiana diety da niewiele.

Zdrowa dieta nie uchroni nas przed wszelkimi chorobami – może je jednak złagodzić lub sprawić, że będą przebiegać zdecydowanie łagodniej. To właśnie dlatego warto wprowadzać do codziennej diety zasady zdrowego odżywiania, które pomogą nam poczuć się we własnej skórze lepiej.
zdrowa dieta to podstawa

Czy zdrowa dieta oznacza, że musi ją układać dietetyk?

Absolutnie nie! Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, które produkty szkodzą nam najbardziej. Sam przyznaj, że setki razy słyszałeś o produktach, które nie są zdrowe – przykładowo:

 • alkohol w dużej ilości,
 • nadmiar cukru,
 • jedzenie typu fast food,
 • tłuszcze zwierzęce,
 • wysoko przetworzone jedzenie,
 • stołowanie się w kiepskich restauracjach.

Jeśli zaczniesz unikać tych znanych „zabijaczy” zdrowia to automatycznie zaczniesz się lepiej odżywiać a twoja dieta stanie się zdrowsza, bardziej wartościowa i pożywna. Różnicę poczujesz szybciej, niż może się to na pierwszy rzut oka wydawać.

Oczywiście dietetyk jest w stanie skomponować odpowiednią dietę, która będzie nam dobrze służyć. Jeśli nie masz pomysłu na zdrowe odżywianie to taka wizyta może wiele ci dać. Dowiesz się, które produkty warto stosować, a których lepiej unikać.

Jeśli jednak nie nauczysz się komponować potraw samodzielne to bardzo trudno będzie przygotowywać zdrowe posiłki na co dzień.
to zdrowa dieta może uchronić przed wieloma problemami ze zdrowiem

Zdrowa dieta w odchudzaniu – podstawa czy kolejny mit?

Jeśli jesteś na redukcji a tu i ówdzie widzisz pewne niedoskonałości swojego ciała a chcesz szybko rozprawić się z tłuszczykiem to wprowadzając podstawowe zasady zdrowego odżywiania możesz w relatywnie krótkim czasie osiągnąć fajną metamorfozę.

Nie tabletki na odchudzanie, nie diety cud, nie głodowanie całymi dniami a zdrowa dieta jest w stanie zrobić dla ciebie i twojego zdrowa zdecydowanie więcej, jak może ci się wydawać. Stałe zasady zdrowego odżywiania wprowadzone do diety zredukują ryzyko przytycia do minimum. Chcesz zapomnieć o nadwadze? Zacznij zdrowo się odżywiać.

Pamiętaj, że każdy z nas jest kowalem swojego losu – jedząc zdrowo dbamy nie tylko o dobre samopoczucie i fajną sylwetkę tu i teraz. Jest to niejako efekt uboczny, który trwać będzie przez całe życie. Zdrowa dieta to dbanie o siebie na teraz i na przyszłość – badania jednoznacznie pokazują, że osoby, które stosują się na co dzień do zasad zdrowego odżywiania żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem do późnej starości.

Sam przyznaj, że warto spróbować…. Korzyści są niebywałe, nie truj się wysoko przetworzonym jedzeniem, zadbaj o siebie, by cieszyć się lepszym zdrowiem każdego dnia.